Historie

Matlasův PSO

V roce 1954 založil Jiří Matlas v Lomnici nad Popelkou Podkrkonošský orchestr Zdeňka Fibicha, který se postupně zvětšoval a v roce 1960 si přidal do názvu “symfonický”. Za 36 let fungování těleso odehrálo skoro pět set koncertů. S orchestrem vystoupili například Ivan Ženatý, Marie Podvalová, František Pošta, Ivan Klánský či Radek Baborák. Matlasův PSO ukončil činnost v roce 1990.

Pozvánka na první koncert

KSOKrM

Jisté vzkříšení podkrkonošského orchestru nastalo v roce 1999, kdy Karel Jakubů spolu s Lenkou Krausovou a Janem K. Čelišem založili malé těleso zaměření na vážnou hudbu. Orchestr spadal organizačně pod svérázný dopravně kulturní projekt Karla Jakubů, proto název Komorní symfonický orchestr Krkonošského metra.

KSOKrM s dirigentem Karlem Jakubů

Dnešní PSO

V roce 2007 KSOKrM dočasně přerušil činnost, ale hudebníci se rozhodli pokračovat ve zkoušení. Na letním soustředění se objevil nápad přihlásit se k Matlasovu odkazu používat název Podkrkonošský symfonický orchestr. První vystoupení bylo bez dirigenta, následně se taktovky ujal Martin Farský. Organizační věci obstarávali Roman Mlejnek a Hana Červenková. Orchestr se rychle rozrůstal.

PSO v roce 2009, dirigent Martin Farský

Od roku 2011 dirigoval Bedřich Kameník, od následujícího roku pak Graziano Sanvito. Orchestr spolupracoval například s houslistou Jakubem Sedláčkem (Dvořákův a Čajkovského houslový koncert), v roce 2014 nastudoval Dvořákovu “Novosvětskou”, o dva roky později operní program s pěvkyněmi Marií Fajtovou a Janou Siberou.

 

PSO uvedl premiéry skladeb Eduarda Douši, Bohuslava Lédla a Petra Matouška. Dramaturgie kromě vážné hudby zahrnuje také filmovou hudbu i populárnější repertoár.

 

Management orchestru mají na starosti Hana Červenková a Petr Holubička. Spolek převzal Cenu Města Semily 2017 za „více než desetileté souznění hudebníků všech věkových kategorií, nevšední umělecké zážitky a skvělou reprezentaci města“.

(PDF) Program koncertu k výročí 10 let PSO

PSO v roce 2017, dirigent Graziano Sanvito

V roce 2021 orchestr představil program Předpověď počasí s moderátorkou Alenou Zárybnickou a dirigentem Josefem Kurfiřtem.

PSO v roce 2021, dirigent Josef Kurfiřt

Děkujeme sponzorům a mecenášům

Ondřej Kráčalík

Manželé Runátovi